27 listopada 2023

Czym różni się korekta tekstu od jego redakcji?

Klienci często zlecają korektę tekstu, a specjaliści niejednokrotnie odpowiadają im sugestią zrobienia wcześniej redakcji danego dzieła.

Czemu tak się dzieje? Czy to tylko chęć wyciągnięcia większej kasy?

 

Zdecydowanie nie. To raczej dbałość o końcowy efekt Twojej pracy.

Żeby lepiej zrozumieć tę kwestię, poczytaj, czym jest redakcja, a czym korekta tekstu.

 

Usługi te różnią się bowiem zakresem, a co za tym idzie również terminem wykonania i wysokością pobieranego za nie wynagrodzenia.

 

Dlaczego i kiedy warto zlecić daną usługę?

I czemu, zwłaszcza przy większych pracach, czynności te powinny być robione przez różne osoby?

Czym jest redakcja tekstu?

 

We wzorcowym procesie wydawania (czy też publikowania) utworu, po jego napisaniu następuje etap redagowania.

Najprościej rzecz ujmując, redakcja to pierwsze czytanie tekstu po autorze, które ma na celu usunięcie jak największej liczby błędów.

Może się jeszcze zdarzyć wcześniejsze czytanie przez beta readera  jednak jest to czynność o odmiennym charakterze i nie będziemy się nią teraz zajmować.

 

Redaktor ma za zadanie sprawdzić, czy do Twojego tekstu nie wkradł się chaos: błędy i pomyłki; upewnić się, czy to, co zostało napisane „trzyma się kupy” 😉.

Prześledzi czy fabuła i stylistyka są spójne, czy nazwy własne są prawidłowo zapisane i czy na przykład Gandawa na pewno znajduje się w Belgii.

Zaznaczyć jednak należy, że sprawdzaniem faktów i nazw związanych ze specjalistyczną wiedzą zajmują się dodatkowo redaktorzy merytoryczni, którzy są zazwyczaj specjalistami w danej dziedzinie.

 

Redaktor językowy skupi się na logiczności wywodu, jego jasności i atrakcyjności dla czytelnika. Zwróci też uwagę na to, czy forma wypowiedzi jest dostosowana do grupy odbiorczej (dzieci, prawnicy, osoby starsze itp.).

Wyeliminuje zbędne powtórzenia i nieprawidłowe połączenia wyrazów. Wprowadzi akapity, śródtytuły, rozdziały  a wszystko to, by tekst lepiej się czytało.

Nie przepuści też oczywiście zauważonej literówki czy też błędu ortograficznego.

 

Wizualną stroną publikacji zajmuje się redaktor techniczny.

Do jego zadań należy:

sporządzenie wytycznych dla dokumentu uwzględniających wyróżnienia, typografię, krój pisma, style tabel, ilustracji itp.;

stworzenie przejrzystego układu, uporządkowanie treści wraz z grafikami;

przygotowanie i zatwierdzenie materiału do druku.

Obecnie rolę redaktora technicznego pełni często grafik lub osoba składająca tekst, a nawet redaktor merytoryczny/językowy, jeżeli ma odpowiednie umiejętności.

 

Redaktor przeważnie pracuje w Wordzie w trybie śledzenia zmian. Gdy zauważa potrzebę poprawienia czegoś więcej niż prosta literówka lub błąd ortograficzny, zaznacza swoje uwagi w komentarzu. Nie robi tego bezpośrednio w tekście i dzięki temu zmiana jest dobrze widoczna. Autor może się do niej odnieść w kolejnym komentarzu zaakceptować, zmodyfikować lub pozostawić tekst w niezmienionej formie.

 

Redaktor stara się zachować styl autora, eliminując jedynie niedociągnięcia.

 

Podsumowując, profesjonalna redakcja tekstu pozwoli Ci spać spokojnie i nie martwić się, czy opublikowany przez Ciebie tekst nie wpływa przypadkiem negatywnie na Twój wizerunek lub nie zniechęca odbiorców do czytania.

Pamiętaj, że nawet najlepszemu autorowi zdarzają się przeoczenia, literówki i skróty myślowe, które wpływają na zrozumienie utworu przez czytelnika.

Pozwól sobie pomóc i skorzystaj z usługi redakcji 😊.

 

Po etapie redakcji tekst powinien zostać oddany w ręce korektora lub jest przekazywany do składu.

W tym drugim przypadku korektę robi się po składzie i ma ona nieco inny charakter.

 

Czym zatem jest korekta tekstu?

 

Najczęściej tekst po redakcji wymaga jeszcze korekty, czyli kolejnego sprawdzenia.

W przypadku tekstów długich lub wymagających wielu poprawek redaktor, skupiając się na sensie, kwestiach merytorycznych i stylistyce przekazu, może po prostu przegapić drobniejsze błędy (np. literówki, powtórzenia, brakujące przecinki).

Z tego też powodu zaleca się, by korektę wykonał inny specjalista niż ten, który przygotował redakcję. Zwłaszcza jeżeli druga usługa robiona jest od razu po pierwszej i osoba sprawdzająca tekst kolejny raz nie będzie mogła spojrzeć na niego „świeżym okiem”.

Są też głosy za tym, by obie czynności robił ten sam człowiek. Zna on już bowiem specyfikę tekstu oraz ustalenia z wcześniejszych etapów prac i wie, na co szczególnie zwrócić uwagę…

W tej kwestii często za autora decyduje wydawnictwo, a w innych wypadkach na wybór może wpłynąć łatwość współpracy z daną osobą, czy inne aspekty (również losowe).

 

Korekta polega na wyłapywaniu błędów pozostałych po redakcji i po składzie. Będą to głównie błędy językowe: interpunkcyjne, ortograficzne oraz literówki.

Usługa ta obejmuje również ujednolicenie zapisu w przypadku braku konsekwencji w stosowaniu danego wariantu słów, liczb czy stosowanych wyróżnień.

W przypadku otrzymania tekstu po składzie korektor zweryfikuje tekst również pod względem edytorskim.

Sprawdzi prawidłowość dzielenia wyrazów, wyeliminuje błędy składu takie jak sieroty, szewce i wdowy o których może innym razem 😉.

 

Korekta różni się tym od redakcji, że nie ingeruje już zasadniczo w tekst. Nie proponuje zmiany kolejności akapitów i rozdziałów, ani dopisania treści.

Nie oznacza to jednak, że korektor nie zwróci uwagi na nieścisłości, błędy logiczne i inne pomyłki większego kalibru.

Na pewno je zaznaczy by autor, redaktor i wydawca mogli podjąć decyzję czy na danym etapie prac można je zmienić.

 

Co wybrać?

 

Możesz mieć wątpliwości, która usługa będzie dla Ciebie najlepsza – zwłaszcza jeżeli nie masz doświadczenia w pracy z tekstem.

Dlatego poniżej przedstawiam kilka wskazówek.

Aby publikacja była zadbana pod każdym względem, wypadałoby wybrać obie usługi 😉.

Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to możliwe i stąd mała podpowiedź.

Korekta jest niezbędnym minimum i powinna być wykonana dla każdego tekstu, aby zapewnić jego właściwe przygotowanie do publikacji.

Wybierz ją również w przypadku, gdy Twój tekst przeszedł już profesjonalną redakcję.

Może też się sprawdzić samodzielnie w przypadku krótkich tekstów: reklamowych, blogowych, prawnych, a także ulotek i broszur.

Redakcja jest podstawą w przypadku bardziej złożonych treści: książek, e-booków, prezentacji, raportów…

Wybierz ją zawsze, gdy potrzebujesz pomocy w doborze słów, ujednoliceniu stylu, sprawdzeniu błędów merytorycznych i logiki.

 

Nadal nie masz pewności co wybrać?  

Skontaktuj się ze mną, a na pewno pomogę określić niezbędny zakres prac!

Pamiętaj, że poprawienie błędów sprawia, że tekst jest bardziej profesjonalny i wiarygodny w odbiorze. Publikacje internetowe natomiast mogą się dodatkowo lepiej pozycjonować w wynikach wyszukiwania, ponieważ są przyjemniejsze dla czytelnika i cieszą się większą popularnością.

 

 

 

Copyright by Anna Królicka 2024- 2025

Obserwuj mnie na Instagramie

@jezykowetransformacje_pl